Wyprawka dla kota – co powinno się w niej znaleźć?

 

Radość wynikająca z faktu, że niebawem pojawi się w domu nowy członek rodziny – uroczy, puszysty kociak – często przesłania nam świadomość tego, że nasz pupil będzie potrzebował już na starcie kilku istotnych elementów kociego wyposażenia, dzięki którym łatwiej przekona się do otoczenia i uzna je za bezpieczne. To zupełnie naturalne, że jesteśmy podekscytowani i nie myślimy już o niczym innym, tylko o tym, jak przyjemnie będzie spędzać czas z czworonożnym przyjacielem. Zatem przygotujmy listę rzeczy, w które dobrze by było się zaopatrzyć. Poniżej kilka najistotniejszych.

Kuweta

Kuweta to absolutna podstawa. Do wyboru mamy zarówno kuwety kryte, jak i standardowe, czyli bez przykrycia. Te pierwsze najczęściej występują z drzwiczkami. Jaką kuwetę wybrać? To zależy zarówno od naszych możliwości finansowych (kryte są droższe), jak również od preferencji samego kota. Wiele kotów ceni sobie prywatność, zatem taka przytulna kocia toaleta, w której czują się swobodnie i bezpiecznie, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Z drugiej strony niektóre koty mogą bać się wejść do takiego zamkniętego „pomieszczenia”. Często samo zdjęcie drzwiczek rozwiązuje problem. Niewątpliwą zaletą krytej kuwety jest to, że kot nie ma możliwości rozrzucania żwirku poza swoją toaletę, poza tym rozwiązanie takie jest po prostu estetyczne. Pomijając natomiast formę samej kuwety, pamiętajmy o ustawieniu jej w miejscu zacisznym i spokojnym, w którym nikt nie będzie zwierzęciu przeszkadzał.

W naszej hodowli mamy kuwety kryte, które mają otwarte drzwiczki 🙂 niektóre koty ich nie polubiły, więc postanowiliśmy kuwet nie zamykać. Tym samym śmiało mogliśmy zaopatrzyć się w kuwety otwarte, ale kto wiedział 🙂

Żwirek

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż wybór żwirku do kuwety. Nic bardziej mylnego! Po pierwsze wybór wśród żwirków jest wprost ogromny (silikonowe, bentonitowe, drewniane, zbrylające, piasek). Po drugie kotu dany żwirek może nie przypaść do gustu – wówczas np. zacznie załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne poza kuwetą. Po trzecie, kiedy już wybierzemy żwirek i kot go zaakceptuje, a następnie uznamy, że z różnych przyczyn musimy go zmienić (jest za drogi, mało wydajny, kurzy się czy nie neutralizuje nieprzyjemnych zapachów w wystarczającym stopniu, etc.), kot może nie podzielać naszego zdania… Zanim więc zrobimy solidny zapas żwirku po okazyjnej cenie, koniecznie dopytajmy hodowcy, z jakiego żwirku kociak korzystał dotychczas i jak na niego reagował.

Żwirkiem, który sprawdził się u nas najlepiej to żwirek kukurydziany. Zanim jednak trafiliśmy na niego, przetestowaliśmy wszystkie dostępne rodzaje żwirków i żaden nie sprawdził się tak dobrze.

Akcesoria do pielęgnacji

Chodzi tutaj przede wszystkim o różnego rodzaju szczotki i grzebienie – w zależności od rasy kota i związanych z tym potrzeb pielęgnacyjnych. Powinniśmy przyzwyczajać kota do czesania już od małego kociaka, aby było to dla niego jak najbardziej naturalne. Jeśli na dany sprzęt reaguje negatywnie, nie pielęgnujmy go na siłę, bo zrazi się całkowicie. Zabiegi pielęgnacyjne warto łączyć z przysmakami, aby kotu sam widok szczotki kojarzył się z czymś przyjemnym. Zadbajmy też o spokojną atmosferę.  Nasze koty od małego są przyzwyczajane do czesania i one to uwielbiają 🙂

Zabawki

Obecnie wybór wśród zabawek dla kotów jest naprawdę duży. Kupując poszczególne akcesoria, zwracajmy uwagę na jakość ich wykonania. Regularnie też kontrolujmy ich stan.  Co warto kupić kociakowi? Po pierwsze muszą to być zabawki dostosowane do wieku i możliwości kota. Rozmaite myszki, piłeczki, tunele, a także zabawki interaktywne i edukacyjne, dzięki którym naszemu pupilowi na pewno nie zagrozi nuda. Z naszego doświadczenia wynika, że każdy kot lubi inne zabawki. Nasza ruda Jean Grey potrafi się bawić cały dzień piórkiem, ale już kotka Rita – Norweska Leśna, nawet na te piórko nie spojrzy 🙂 w sumie to dobrze, może dzięki temu jest mniej konfliktów.

Miski na wodę i jedzenie

Kot powinien mieć osobną miskę na jedzenie i picie. Tutaj mamy pełną dowolność – miski metalowe, ceramiczne, z tworzywa sztucznego, w różnych kształtach i kolorach, z rozmaitymi ozdobami. Warto wybrać jedno miejsce na miski, w którym kot będzie mógł spokojnie zjeść posiłek. Powinien też mieć stały dostęp do świeżej wody.

Transporter

Istnieje wiele modeli transporterów, dlatego musimy dokładnie zapoznać się z ofertą, zanim wybierzemy ten jedyny, który posłuży nam przez długie lata. Powinien on mieć odpowiednią wielkość, musi być też wykonany z solidnych materiałów, aby kot czuł się w nim bezpiecznie. Transporter świetnie się sprawdzi zarówno w czasie dłuższych, jak i krótszych podróży, np. na wakacje czy do weterynarza.

 

Drapak

To kolejny element wyposażenia. Na rynku mamy bardzo duży wybór gotowych drapaków o rozmaitych kształtach. My jesteśmy zwolennikami robienia drapaków samemu 🙂 Daje to ogromną frajdę kociarzom, możemy sobie stworzyć drapak według naszych potrzeb i wizji, ale ale oczywiście jest to bardzo duża oszczędność pieniędzy co dla niektórych jest ważne 🙂 Na temat jak zrobić niskim kosztem świetny drapak mógłby się rozpisać dosyć obszernie mój mąż 🙂

 

 

 

Legowisko

Kot z całą pewnością szybko upatrzy sobie ulubione miejsca w domu, w których chętnie będzie przesiadywał i ucinał sobie drzemki, ale można też zrobić mu własny kącik z wygodnym legowiskiem. My przed pierwszą kotką zrobiliśmy piękne wygodne legowisko, które nigdy nie zostało użyte 🙂 więc wcale nie sądzimy, by ten element był najistotniejszy, bo koty śpią wszędzie 🙂 Te ich ulubione miejsca spoczynku są baaardzo zmienne. Legowisko może mieć formę poduszeczki, kocyka czy nawet zamkniętej budki – wybór jest szeroki.

Zaopatrzeni we wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy możemy ze spokojem powitać nowego członka rodziny!