Jak się przygotować do kąpieli kota :-)

 

Jeśli w przypadku kotów istnieje jakakolwiek misja niewykonalna, to jest nią z całą pewnością kąpiel. Wie o tym niemal każdy, kto choć raz miał przyjemność nakłonić kota do kąpieli. Zwykle koty same utrzymują swoje futerko w czystości, niemniej od czasu do czasu trzeba kota wykąpać. Podpowiemy Wam co zrobić, żeby ta misja niewykonalna stała się choć odrobinę łatwiejsza. Dobry plan to początek sukcesu (przynajmniej taką mamy nadzieję).

 

Kiedy kąpać kota?

Nie poleca się kąpania kotów, które nie wychodzą z domu, bardzo małych kociąt oraz kotek w ciąży. Powinno się jej także unikać, kiedy powoduje ona u kota nadmierny stres – zwłaszcza jeżeli kot cierpi na choroby, w których stres odgrywa znaczącą rolę.

Koty wychodzące powinny być kąpane, kiedy się wybrudzą podczas włóczęgi. Kąpiele zaleca się także w przypadku kotów, które cierpią na choroby skóry i pasożyty zewnętrzne – należy wówczas postępować zgodnie z poleceniami lekarza weterynarii.

Ważne jest, żeby na kąpiel wybierać cieplejsze dni. Należy także zadbać o to, by bezpośrednio po niej kot nie przebywał ani w przeciągu, ani nie wychodził na zewnątrz.

 

 

Przed kąpielą

Do kąpieli powinniśmy przygotować się na kilka dni przed nią. Powinniśmy zacząć od skrócenia kocich pazurów. Możemy w ten sposób uchronić się przed dotkliwymi podrapaniem, kiedy nasz pupil nie zechce poddać się bez walki.

Pomyślmy także o znalezieniu kogoś, kto będzie nam służył wsparciem podczas kociej kąpieli. Dobrze jest mieć przy sobie kogoś, kto przytrzyma kota w czasie, gdy my będziemy go myć. W pojedynkę mogą to robić tylko profesjonaliści i antyterroryści, a także szczęściarze mający uwielbiającego wodę zwierzaka.

Jak pisaliśmy już wcześniej, najważniejszy jest dobry plan. Pozwoli on nam przeprowadzić kąpiel szybko i sprawnie, co znacznie zredukuje stres u kota (a także ewentualne straty w ludziach). Przygotujmy wcześniej ręczniki (co najmniej dwa), którymi „ściągniemy” z niego nadmiar wody.

 

Kocie akcesoria kosmetyczne

Do kociej kąpieli nie powinno się stosować ani szamponów przeznaczonych dla ludzi, ani tych dla psów. Powinniśmy zadbać o szampon dedykowany kotom, którego składniki przystosowane są do PH skóry mruczków. Jeżeli mamy kota o długiej sierści, możemy dodatkowo stosować preparaty zapobiegające powstawaniu kołtunów i plątaniu się sierści, a także ułatwiające jej rozczesywanie. Przed użyciem koniecznie zapoznajmy się z instrukcją ich obsługi. Niektóre z nich bowiem stosuje się bezpośrednio na sierść, inne należy wcześniej rozcieńczyć z wodą.

 

Kąpiel

W wannie, misce lub brodziku połóżmy matę antypoślizgową i ustawmy wszystkie potrzebne nam rzeczy w zasięgu ręki. Nalejmy tyle wody, żeby zakryć dno. Najlepiej, żeby woda miała temperaturę zbliżoną do temperatury kociego ciała. Możemy do mycia używać do zmoczenia kota gąbki lub kubka, unikajmy raczej prysznica, żeby nie potęgować u kota stresu. Rozprowadźmy równomiernie preparat do mycia, unikając silnego pocierania. Kategorycznie unikajmy kontaktu wody i preparatów z kocimi oczami, uszami i pyszczkiem. Pamiętajmy, żeby dobrze spłukać preparat z sierści i łapek futrzaka, żeby nie zlizał on z nich szamponu.

 

Po kąpieli

Kiedy już dobrze spłuczemy preparaty kosmetyczne, jak najszybciej owińmy kota ręcznikiem, delikatnie naciskając sierść, żeby odciągnąć z niej jak najwięcej wody. Najlepiej po chwili zmienić ręcznik na suchy i powtórzyć czynność – róbmy to do momentu w którym sierść kota będzie już tylko lekko wilgotna. Możemy wówczas wysuszyć sierść suszarką, choć zaznaczamy, że nie jest to sposób który koty uwielbiają. Jeżeli jesteście bardzo tolerancyjni, pozwólcie doschnąć kotu w naturalny sposób – poprzez wycieranie się o wszystkie rzeczy w domu.

Na koniec musimy Was nieco rozczarować. Każdy kot jest inny i to co sprawdzi się w przypadku jednego zwierzaka, może nie zadziałać w przypadku innego. Dlatego też nie przedstawiamy Wam gotowego przepisu, ale jego ogólny zarys, który każdy musi dopracować proces kąpieli krojąc go na miarę naszego pupila.