Rodzaje żwirków – poznaj ich wady i zalety …

Koty domowe nie mogą obejść się bez kuwety. Jest ona dla nich prywatnym miejscem, w którym załatwiają swoje potrzeby. Kociaki jednak bywają wybredne i często mogą mieć określone wymagania, dotyczące żwirku. Także dla ich właścicieli dobór odpowiedniego podkładu do kuwety jest ważny. Od rodzaju żwirku zależy nasz komfort w sprzątaniu i pielęgnowaniu „ubikacji” naszego pupila. Zobaczmy, jakie są dostępne rodzaje żwirków, i jakie są wady i zalety ich stosowania.

 

Rodzaje żwirków:

 

Żwirek silikonowy

 

 

Popularność żwirku silikonowego wynika głównie z wygody użytkowania. Żwirek nie kurzy się, nie pyli, łatwo go zamieść i uprzątnąć z kuwety. Czy jednak jest to najlepszy rodzaj żwirku, jaki możemy wybrać dla naszego domowego pieszczocha? Przyjrzyjmy się plusom i minusom stosowania tego typu produktu.

 

Zalety:

– łatwy w sprzątaniu
– nie kurzy się
– wydajny (opakowanie ok. 4 l starczy nawet na 30 dni)
– dobrze pochłania wilgoć

Wady:

– zmienia kolor po związaniu z kocim moczem
– zawiera alergeny
– przeznaczony tylko dla kotów dorosłych
– koty go nie lubią

i wada która mnie osobiście jest najistotniejsza – NIE MOŻNA WYRZUCIĆ TEGO DO TOALETY !

Mając parę kotów nie wyobrażam sobie wyrzucac codziennie zawartości kuwety do śmietnika.

 

O ile żwirek silikonowy może być wygodny dla nas, o tyle nie zawsze będzie się podobał kociakom. Często zdarza się, że zwierzę, które nie akceptuje żwirku, zaczyna sikać po kątach. Jeżeli więc nasz kot odnosi się sceptycznie do żwirku silikonowego, najlepiej będzie wymienić go na inny.

 

 

Żwirek bentonitowy:

 

 

Jest to najczęściej wybierany rodzaj żwirku. Niska cena oraz dobre pochłanianie wilgoci sprawiają, że właściciele kotów chętnie stawiają na ten typ. Co więcej, same zwierzęta również chętnie się do niego załatwiają. Przyjrzyjmy się bliżej żwirkowi bentonitowemu

Zalety:

– wybór różnych wersji zapachowych
– bezpieczny dla kota (nie rani łapek i nie przywiera do nich)
– niska cena
– koty go lubią
– dobrze pochłania wilgoć

Wady:

– dosyć mocno pylą
– mała wydajność
– nie każdy żwirek dobrze się zbryla

i moja sugestywna opinia dla którego tego żwirku nie stosujemy u nas – brzydki zapach, słabo trzyma zapach oraz tego żwirku również nie można wrzucić do toalety.

Różne firmy oferują żwirki bentonitowe. Można dostać żwirek drobnoziarnisty oraz grubpziarnisty.

Przy zakupie podobnego produktu warto zwracać uwagę na wchłanialność oraz poziom zbrylania. W każdym sklepie zoologicznym bez problemu znajdziemy tani żwirek bentonitowy, zbrylający i pochłaniający zapachy.

 

 

Żwirek drewniany:

 

 

Kolejna ciekawa propozycja dla właścicieli kotów. Ten typ na pewno docenią również miłośnicy ekologii. Żwirek drewniany wykonany jest w całości z włókien roślinnych, a więc stanowi produkt biodegradowalny. Jest on łatwy w usuwaniu i sprzątaniu, a kociaki łatwo go akceptują.

Zalety:

– bezpieczny dla kota
– brak alergenów
– w całości naturalny
– łatwy w usuwaniu (można spuścić w toalecie)

Wady:

– wysoka cena
– łatwo przywiera do kocich łapek, przez co jest roznoszony po mieszkaniu

 

Ten żwirek używamy u nas, przy takiej ilości kotów sprawdził się u nas najlepiej. Najleiej trzyma zapach.

 

Co wybrać?

Szeroki wybór różnych rodzajów żwirków dla kotów może przytłoczyć. Każdy typ ma swoje wady i zalety. Najlepszą opcją będzie kierowanie się trzema podstawowymi kryteriami:

– ceną
– wygodą użytkowania
– potrzebami kota

Nie zawsze to, co najdroższe musi być najlepsze, jednak w przypadku żwirków najtańsze produkty mogą przysparzać wielu problemów. Nie wystarczy także wybrać jeden typ żwirku, należy znaleźć odpowiednią firmę, która go dostarcza. Zarówno w przypadku żwirków bentonitowych, jak i żwirków silikonowych, nie każdy rodzaj będzie jednakowo chłonny. Może się zdarzyć, że wybór tańszego opakowania przysporzy nam kłopotów w formie nieprzyjemnego zapachu z kuwety, klejenia się żwirku do łapek lub łatwego zabrudzania pojemnika.

Kolejną ważną rzeczą jest pamiętanie o tym, że niezależnie od tego, jakiego rodzaju żwirek wybierzemy, od czasu do czasu trzeba go wymienić, a kuwetę zdezynfekować. Dobra higiena jest ważna i pomaga zapobiegać wielu chorobom naszych pupilów.

A skoro już o kotach mowa, istotne jest, aby sprawdzać, jak reagują one na dany rodzaj żwirku. Jak wspomniałam wcześniej, koty to stworzenia wybredne, i jeżeli coś im się nie spodoba, mogą zacząć załatwiać się w innych miejscach. Niech nasze zwierzę samo nam powie, który żwirek najbardziej mu się podoba, najłatwiej akceptowane są żwirki bentonitowe oraz drewniane, a ze względu na niską cenę, te pierwsze wybierane są najczęściej, często możemy je dostać w popularnym supermarkecie lub sklepie osiedlowym.