Mięso w diecie kota

Dieta BARF w żywieniu kotów – co należy o niej wiedzieć?

 

Kot to absolutnie wyjątkowe zwierzę, które zdecydowanie wyróżnia się na tle innych domowych pupili. Jest dumny, niezależny, chodzi własnymi ścieżkami. Nie jest jednak prawdą – jak sądzą niektórzy niezaznajomieni z tematem, czerpiący wiedzę ze stereotypów – że kot to istota obojętna, która nie potrafi okazywać cudownych uczuć w stosunku do człowieka. Nie jest ponadto prawdą, że kot to istota zupełnie samowystarczalna. O ile w naturalnym środowisku zwierzęta te dobrze sobie radzą i są w stanie przetrwać bez ludzkiej ingerencji, o tyle już kot udomowiony wymaga naszej troski. Jeśli chcemy, aby żył długo i szczęśliwie, musimy zapewnić mu wszystko to, co jest dla niego najlepsze i najbezpieczniejsze. Jednym z najistotniejszych elementów jest właściwa dieta. Skupmy się zatem na tym aspekcie. Czym jest dieta BARF? Jakie ma wady i zalety? Przekonajmy się!

Dla dobra kota?

Każdy kochający właściciel pragnie, aby jego czworonożny przyjaciel był szczęśliwy. Wiele osób traktuje kota jak pełnoprawnego członka rodziny, a co za tym idzie, często go „uczłowiecza”. Jak się okazuje, nie zawsze taki trend jest dobry dla zwierzęcia. Pyszna szyneczka, grillowana karkówka, smażony kurczaczek? Chcąc okazać kotu miłość, niejednokrotnie dzielimy się z nim naszym „ludzkim” jedzeniem, bo przecież tak mu smakuje…

Niestety jest to prosta droga do poważnych problemów zdrowotnych naszego podopiecznego. Pamiętajmy o tym, że kot jest kotem i kotem powinien pozostać – to tyczy się także sposobu odżywiania. Jeżeli leży nam na sercu dobro naszego futrzaka i chcemy dla niego jak najlepiej, okażmy mu to inaczej – w trosce o jego zdrowie w pełni świadomie wybierzmy najlepszą dla niego dietę.

Czym jest dieta BARF?

BARF (Biologically Appropriate Raw Food) to dieta oparta na biologicznie surowym jedzeniu. Choć głównym składnikiem diety są produkty pochodzenia zwierzęcego, nie brakuje w niej także warzyw i owoców w niewielkich ilościach. Należy zwrócić uwagę na to, że BARF opiera się wyłącznie na surowych, nieprzetworzonych produktach – nie możemy zatem gotować, dusić, piec, etc.

Zalety podawania kotu surowego mięsa

Pamiętajmy o tym, że koty są ssakami drapieżnymi. W związku z tym w naturze odżywiają się surowym mięsem i kośćmi. Na pewno zaś nie gustują w zbożach i w produktach celowo poddanych obróbce termicznej, dosmaczanych jakimikolwiek przyprawami, wzbogacanych sztucznymi barwnikami oraz konserwantami (tego wszystkiego niestety nie brakuje w komercyjnych karmach).

 

Dieta BARF to zatem ukłon w stronę naturalnego żywienia, które wydaje się być zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.

Omawiana dieta, co zostało potwierdzone licznymi badaniami, przynosi zwierzęciu szereg korzyści. Wpływa na dobrą kondycję skóry i sierści, pozytywnie oddziałuje na uzębienie, zwiększa ogólną odporność organizmu. Ponadto właściciele kotów, którzy stosują surową dietę, jednomyślnie przyznają, że pokarm w takiej postaci jest lepiej przyswajalny przez koci organizm – można to zaobserwować po zwartych odchodach, które dodatkowo nie wydzielają bardzo nieprzyjemnego, intensywnego zapachu. Na uwagę zasługuje również fakt, iż surowe pożywienie jest bogate w niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu minerały, witaminy oraz inne cenne składniki odżywcze. O wiele bogatsze niż jedzenie poddawane obróbce termicznej, w czasie której większość istotnych składników ulega zniszczeniu.

Wady „barfowania”

Surowa dieta, jak każda inna, nie jest wolna od wad. Jedną z nich jest fakt, że samodzielne przygotowywanie posiłków opartych na surowych produktach wymaga czasu, zaangażowania, a także podstawowej wiedzy w tym zakresie. Na szczęście kwestię tę, przy odrobinie dobrych chęci, można łatwo rozwiązać. Wystarczy, że raz na jakiś czas przygotujemy naszemu kotu odpowiednie porcje pożywienia, które następnie zamrozimy. Musimy tylko pamiętać o tym, aby odpowiednio wcześniej przed zaserwowaniem go kotu wyciągnąć mięso z zamrażarki. Zaopatrzenie się w niezbędną wiedzę również jest wykonalne. Co więcej, dla prawdziwego miłośnika kotów wszelkie poradniki będą przyjemną lekturą, dzięki której będzie mógł zgłębić wiedzę na temat natury swego pupila.

Inną wadą diety BARF jest ryzyko zakażenia rozmaitymi pasożytami, jak m.in. tasiemiec czy włosień. Jednak i tu istnieje rozwiązanie problemu, a jest nim wyżej już wspomniane mrożenie produktów, w czasie którego pasożyty giną. W przypadku podawania kotu mięsa drobiowego dodatkowo występuje ryzyko zakażenia salmonellą. Większe, gdy pozyskujemy drobiowe produkty np. z prywatnych, wiejskich hodowli, zaś zdecydowanie mniejsze, gdy kupujemy drób w sklepach, bo zanim ostatecznie trafi na półki, musi być przebadany m.in. pod kątem salmonelli.

BARF – czy warto?

Zdecydowanie tak! Jest to dieta naturalna, która służy kotom. Oczywiście nie oznacza to, że musimy całkowicie zrezygnować z gotowej karmy – czasem sytuacja (w szczególności np. brak czasu, konieczność wyjazdu) wymaga sięgnięcia po wygodne rozwiązanie tego typu. Pamiętajmy jednak, że kot powinien otrzymywać wówczas wysokiej jakości karmę gotową. Najlepiej, aby była to karma bezzbożowa, wolna od glutenu, konserwantów i ulepszaczy smaku.