Miauczenie naszego kotka

 

O tym, że kot miauczy wie każdy, nawet dzieci. Nie każdy jednak wie czym właściwie
to miauczenie jest. A jest ono ni mniej ni więcej, tylko skomplikowanym kocim językiem, którym porozumiewają się między sobą i ze swoim otoczeniem. Oczywiście koty, podobnie jak ludzie mogą okazać się gadułami, które potrafią miauczeć w nieskończoność lub milczkami, dla których miauczenie jest srebrem, a milczenie złotem. Koty rozumieją się niezależnie od tego z jakiej części świata pochodzą. My także możemy się sporo z miauczenia dowiedzieć o naszym pupilu, wystarczy tylko uważnie kociaka obserwować.

 

 

Wszystkie odcienie miauczenia

Ciche, radosne „miauuu”, pojawiające się zwłaszcza po naszym przyjściu do domu, traktować możemy jako powitanie. Kot chce nam wówczas powiedzieć, że cieszy się z naszego powrotu. Zawsze powinniśmy odpowiedzieć na nie przyjaznym gestem.

Nieco mniej przyjemne dla ucha jest przeciągłe miauczenie, którym kot chce zwrócić na siebie uwagę i wymusić poświęcenie mu uwagi. Oznajmia w ten sposób, że przyszedł właśnie czas na zabawę, albo czułości. Jeżeli temu dźwiękowi towarzyszy także chodzenie od nas do miejsca, w którym zazwyczaj je, możemy być pewni, że kot jest głodny, a miska pusta i czas z tym coś zrobić. Takim miauczeniem kot może wyrażać swoje niezadowolenie z faktu, że jest gdzieś zamknięty lub znalazł się w innej sytuacji, w której nie czuje się komfortowo.

Następujące po sobie szybko serie dłuższych lub krótszych miauknięć jest wołaniem o pomoc. Kot sygnalizuje nam, że jest przerażony i potrzebuje naszej pomocy. Nie ignorujmy tego wołania.

Kiedy miauczenie przybiera formę nieprzyjemnego, przeciągającego się wycia powinniśmy je odczytać jako formę groźby. Takie narastające w intensywności dźwięki, wydawane są przez koty podczas konfliktów o terytorium, pokarm, kotkę w rui, a także podczas spotkania z groźniejszym przeciwnikiem. Kiedy kot natarczywie miauczy, zwłaszcza nocą możemy być pewni, że naszemu pupilowi przyszła ochota na zaloty. Wejście w okres dojrzewania miauczeniem obwieszczają przede wszystkim kotki. Kotka w rui nie tylko nawołuje samców, ale także próbuje wymusić na właścicielu wypuszczenie jej z domu. Problem ten likwiduje poddanie kotki sterylizacji.

 

 

Uciążliwe miauczenie – przyczyny.

Pojawić się ono może kiedy nasz pupil jest chory lub kiedy coś go boli. W naturze koty rzadko okazują, że coś im dolega, co ma zwiększyć ich szansę na przetrwanie. Częściej robią to zwierzęta trzymane w domu, gdy czują się w nim bezpiecznie. Koty miauczą z bólu w przypadku chorób nowotworowych w ostatnim stadium, podczas oddawania moczu przy zablokowaniu moczowodów przez kamienie nerkowe, a także kiedy zostaną ranne. Jeżeli niepokoi nas miauczenie kota, tym bardziej, gdy pojawia się częściej niż zwykle, powinniśmy, jak najszybciej udać się do lekarza. Może bowiem wynikać ono zarówno z chorób fizycznych, jak i psychicznych.

Jednym z powodów uciążliwego miauczenia u kotów o podłożu psychicznym, jest stres. Kot, który trafia do nowego domu, jest mocno zestresowany nowym otoczeniem. Może nawoływać jeszcze swoją matkę i rodzeństwo, a także próbując odnaleźć się w nowej przestrzeni, w której został sam. Poczucie osamotnienia wywołać może także zmiana właściciela, które dodatkowo potęgują nowe zapachy, pomieszczenia, sprzęty, kuweta. Wówczas także możemy interpretować jego miauczenie jako płacz – wyraz tęsknoty i bezradności. Jeżeli trafi nam się płaczek, postarajmy się poświęcić mu jak najwięcej uwagi. Bawmy się z nim, pozwólmy się ze wszystkim stopniowo oswoić. Głaskajmy go, chyba, że jasno wskazuje swoim zachowaniem, że nie chce naszej bliskości – dajmy mu przestrzeń. Samotność manifestująca się przeciągłym miauczeniem może być wywołana także przez naszą długą nieobecność w domu w ciągu dnia.

 

Nie zawsze jesteśmy w stanie wyeliminować głośne miauczenie u naszego kota, zwłaszcza gdy nasz pupil jest gadatliwy z charakteru. Możemy próbować ignorować naszego czworonoga, ucząc go w ten sposób, że miauczenie nie wywołuje u nas żadnej reakcji. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie zinterpretować odpowiednio powodu miauczenia u naszego kota, a jest ono dla nas wyjątkowo uciążliwe, powinniśmy udać się do weterynarza, który na pewno nam pomrze.