Maine coon – poznaj rasę od podszewki

Maine coon to wyjątkowo piękna, zjawiskowa rasa kotów. Jeśli poważnie myślisz o nabyciu czworonożnego przyjaciela pod postacią kota, zanim to zrobisz, koniecznie musisz poświęcić chwilę na to, aby przestudiować najistotniejsze informacje dotyczące wybranej przez Ciebie rasy – jej charakteru, potrzeb, pielęgnacji i kilku innych aspektów. A cała reszta? Przyjdzie z czasem, bowiem jak we wszystkich rodzajach relacji międzyludzkich czy międzygatunkowych tylko bliższe poznanie i własne doświadczenie pozwalają na wypracowanie porozumienia. Na początek jednak garść niezbędnych danych.. Zaczynamy!

Maine coon – szczypta historii

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale to właśnie pochodzenie i historia danej rasy w dużej mierze określają zarówno jego wygląd, usposobienie, jak i naturalne potrzeby. Maine coon to jedna z najstarszych ras kotów odkryta w Ameryce Północnej, stąd też jej korzenie nie są do końca pewne. Swego czasu istniała – jak dziś wiemy – zupełnie absurdalna teoria, w myśl której początek rasie dało skrzyżowanie kota domowego z… szopem praczem! Ponadto niektórzy uważają, że maine coon mógł powstać z krzyżówki kota z rysiem.

Bardziej prawdopodobny jest natomiast pogląd, iż wikingowie podróżujący do Nowego Świata zabrali ze swoich rodzimych stron koty norweskie leśne, które to skrzyżowały się z kotami zamieszkującymi wówczas Amerykę i w ten sposób powołały do życia nową rasę. Jak powszechnie wiadomo, rasy te są nad wyraz często ze sobą mylone. Pomimo wielu różnic istnieją między nimi pewne podobieństwa, zatem być może w legendach istnieje ziarnko prawdy?

Jeszcze jedną ciekawą hipotezą jest ta przywołująca historię samej Marii Antoniny, która – próbując uniknąć śmierci – chciała uciec na statku do Ameryki. Jak wiemy, nie udało jej się to, natomiast statkiem owym popłynęły należące do niej koty – agory tureckie. Wedle podań to one, gdy dotarły do stanu Maine (stąd nazwa), stworzyły nową rasę, łącząc się z miejscowymi kotami.

Wygląd rasy

Wydawać by się mogło, że koty maine coon są na tyle charakterystyczne, iż nie sposób pomylić ich z żadną inną rasą. Jak już zostało wspomniane, są jednak mylone z kotami norweskimi leśnymi. Choć wprawne oko doświadczonego hodowcy z pewnością rozróżni obie rasy, jako mniej doświadczony miłośnik kotów możesz wpaść w pułapkę. Aby tego uniknąć, poznaj podstawowe fakty na temat wyglądu maine coon.

Maine coon to rasa, która na tle innych wyróżnia się przede wszystkim wielkością – to jedne z największych kotów domowych na świecie. W przypadku samców waga waha się w granicach od około 5 do 11 kg, natomiast samice osiągają nie mniej imponującą wagę, w granicach od 3,5 do 8 kg. Oczywiście z tak pokaźną masą ciała w parze idzie spora wielość kotów – mogą one liczyć nawet ponad metr długości z ogonem.

Na uwagę zasługuje ich futro – są to koty pół-długowłose. Szczególnie obfite futro mieści się na pośladkach, brzuchu oraz wokół szyi, gdzie tworzy piękną kryzę.

Rasa maine coon cechuje się dużymi oczami, przykuwającymi uwagę, charakterystycznymi „pędzelkami” na uszach, długim i puszystym ogonem, a także umięśnionymi łapami i silną klatką piersiową. Kształt głowy wpisuje się w kwadrat, profil nosa ma wyraźnie zaznaczoną krzywiznę (co odróżnia maine coona od kota norweskiego, w przypadku którego profil jest idealnie prosty). Wszystko to sprawia, że kot rasy maine coon prezentuje się niezwykle dumnie i okazale.

 

 

Charakter kotów rasy maine coon

Maine coon wyróżnia się nie tylko wyglądem, ale także charakterem. Choć powszechnie przyjęło się, że koty chadzają własnymi ścieżkami i nie są szczególnie zainteresowane nawiązaniem bliższych relacji z człowiekiem, w przypadku maine coon jest zupełnie inaczej. Jest to rasa, która niesamowicie przywiązuje się do człowieka. Zwierzęta te są wyjątkowo oddane i towarzyskie, dlatego świetnie nadają się dla rodziny z dziećmi. Ponadto wykazują wspaniałe zachowania prospołeczne, co czyni je idealnymi kompanami dla innych zwierząt. Jeśli poszukujesz kota, który będzie Ci „wierny niczym pies” – oto zwycięzca!

Pielęgnacja rasy

Koty same potrafią zadbać o swoje obfite futro, ale warto przynajmniej raz w tygodniu poświęcić mu czas na czesanie – one to zazwyczaj bardzo lubią. Mały kotek powinien być przyzwyczajany do czesania od samego początku. W przeciwnym wypadku może się tego bać i może to stanowić dla niego źródło niepotrzebnego stresu w przyszłości.

Kwestie zdrowotne

Jak wszystkie inne zwierzęta, koty rasy maine coon narażone są na pewne choroby. Wśród nich wymienia się przede wszystkim: kardiomiopatię przerostową –  schorzenie uwarunkowane genetycznie, dlatego niezmiernie istotną rzeczą jest zakup kota z profesjonalnej hodowli, która może udokumentować stan zdrowia nabytego kociaka oraz jego rodziców. To istotne dane, które pozwolą uniknąć problemów i przez długie lata cieszyć się towarzystwem zdrowego, szczęśliwego kota.

Wzorzec:

 • Wygląd:jest eleganckim, dużym, muskularnym zwierzęciem, o wydłużonej sylwetce. Pełny rozwój fizyczny osiąga dopiero w wieku 3-4 lat, kocury są zdecydowanie większe od kotek.

 

 • Waga:kotki ważą od 4 do 6 kg, kocury od 7 do 10 kg. Ale bywają i większe.
 • Głowa:ma średniej wielkości, klinowatą, kanciastą głowę (czaszka i kufa powinny stanowić dwie oddzielne bryły), z mocną brodą, która wraz z nosem i górną wargą tworzy pionową linię.

 

 • Nos:jest długi, z wyraźnym przełomem.

 

 

 • Oczy:duże, lekko owalne, nieco skośnie osadzone, o typowym tzw. sowim spojrzeniu. Kolor zielony, złoty lub miedziany; u biało umaszczonych osobników dopuszcza się oczy niebieskie lub różnobarwne.

 

 • Uszy:są duże, wysoko osadzone, ozdobione na końcach charakterystycznymi dla rasy długimi, rysimi pędzelkami.

 

 

 • Tułów:jest masywny, z szeroką klatką piersiową.

 

 • Kończyny:średniej długości, stopy duże, okrągłe, mocno owłosienie pomiędzy palcami.

 

 

 • Ogon:powinien sięgać co najmniej do łopatek. Jest bogato owłosiony, długi włos okrywowy tworzy charakterystyczne „pióro”.

 

 • Szata:jest gęsta, jedwabista, gładka, luźno opadająca, z miękkim i delikatnym podszerstkiem. Ma zróżnicowaną długość. Na szyi występuje bogata kryza, dłuższy włos powinien też być na bokach, brzuchu oraz na portkach (tylna strona ud). Na szyi występuje bogata kryza i obfite portki na udach.

 

 

 • Maść:każdy rodzaj umaszczenia jest dopuszczalny z wyjątkiem colorpoint (z oznaczeniami typu syjamskiego), czekoladowego, cynamonowego, płowego i liliowego; najbardziej popularna jest maść pręgowana.