Kot norweski leśny – poznaj przybysza z mroźnej Skandynawii

 

Jak się okazuje, kot kotu nierówny. Choć nie każdy miłośnik tych pociesznych stworzeń zdaje sobie z tego sprawę, różne rasy mają różne potrzeby. Zastanawiasz się nad zakupem kota norweskiego leśnego? Zanim to uczynisz, poznaj najważniejsze informacje na jego temat. Startujemy!

Dawno, dawno temu…

Jak w przypadku każdej starej rasy, i tutaj trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie są korzenie norweskiego leśnego. Prawdopodobnie pochodzi on z mroźnej Skandynawii. Przypuszcza się, iż protoplaści rasy zostali sprowadzeni przez wikingów bądź krzyżowców. Kot norweski leśny jest zwierzęciem dużym, dobrze zbudowanym, pokrytym długim i gęstym włosem, co tylko potwierdza, że musiał narodzić się w  zimnych, niesprzyjających warunkach i aby przetrwać, wykształcił wyżej wymienione cechy. Historia norweskiego leśnego jako kota rasowego rozpoczyna się dopiero w latach 70. ubiegłego wieku, natomiast pierwsze wzmianki o tych zwierzętach pochodzą już z XIII wieku.

 

 

 

 

Charakterystyka kota norweskiego leśnego

Jak nadmieniłam już wyżej, kot ten ma spore rozmiary (waga samców dochodzi do 8 kg, samice są mniejsze – do 5-6 kg), mocną budowę ciała, należy do kotów półdługowłosych. Na jego sierść składa się podszerstek oraz włosy okrywowe o właściwościach wodoodpornych. Choć norweski leśny niezmiernie często bywa mylony z kotem rasy maine coon, tak naprawdę znacznie się od niego różni – przede wszystkim budową głowy.

Omawiana rasa cechuje się wyraźnie trójkątnym kształtem głowy, zaś jej profil jest idealnie prosty (bez tzw. stopu jak w przypadku maine coon). Duże i szerokie u nasady uszy norweskiego zakończone są charakterystycznymi pędzelkami. Kolejną typową cechą kotów norweskich leśnych jest piękna, gęsta kryza wkoło szyi oraz portki na tylnych łapach. Owe tylne łapy są zaś dłuższe od przednich, dzięki czemu kot jest bardzo zwinny i doskonale skacze. Umiejętność ta zdecydowanie przydaje mu się podczas polowań, bowiem jest to kot bardzo łowny.

W przypadku kota norweskiego leśnego dozwolone są niemal wszystkie kolory, nie dopuszcza się jedynie kolorów lila, cynamonowego oraz płowego. Kot, pomimo tego, że ma niezwykle bujne futro, nie wymaga intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych – wystarczy je dokładnie wyszczotkować 1-2 razy w tygodniu. Jedynie w okresie wymiany futra należy robić to częściej.

Inteligentny indywidualista, czyli o charakterze słów kilka

Kot norweski leśny to prawdziwy przyjaciel na czterech łapach. Potrafi bardzo mocno zżyć się ze swoim właścicielem i miejscem, w którym mieszka. Jest na tyle przyjazny i łagodny, że bez większych trudności zaakceptuje inne zwierzęta oraz dzieci w swoim otoczeniu. Norweski leśny jest kotem bardzo inteligentnym i żywiołowym. Uwielbia się bawić i pozwala człowiekowi na pieszczoty – ale uwaga! – na swoich warunkach. Jeśli nie będzie miał ochoty na dzikie harce lub przytulanie, nie można go do tego zmuszać.

 

Wzorzec:

 • Pochodzenie:Norwegia
 • Charakter:ciekawski, samodzielny, łagodny, przyjacielski, inteligentny
 • Wielkość:duży
 • Waga:4,5-8 kg
 • Wygląd ogólny:silny, mocno zbudowany
 • Głowa:kształt trójkąta równobocznego z charakterystycznym „norweskim profilem” – linia prosta (bez załamania) biegnąca od czoła do czubka nosa pod odpowiednim kątem w stosunku do potylicy (profil nie może być zbyt płaski)
 • Uszy:duże, szerokie u nasady i dość szeroko rozstawione, z charakterystycznymi pędzelkami na końcach
 • Oczy:muszą mieć specyficzny „norweski” wyraz – powinny być duże, owalne, lekko skośnie osadzone, o odpowiedniej ekspresji
 • Nos:bez przełomu
 • Tułów:silny; kończyny powinny być mocne – kot nie może sprawiać wrażenia zbyt wysmukłego
 • Ogon:długi i puszysty – jest prawdziwą ozdobą norwega
 • Szata:półdługa, gładka, wodoodporna, z wełnistym podszerstkiem. Na szyi występuje obfita kryza i bogate portki na udach
 • Maść:dopuszczalne różne odmiany kolorystyczne poza maścią typu syjamskiego (z oznaczeniami colorpoint), liliową, cynamonową, czekoladową i płową; najczęstsze umaszczenie to tabby z białymi znaczeniami; może sezonowo ciemnieć i jaśnieć
 • Aktywność:aktywny, lubi zabawy i wspinaczki
 • Odporność/podatność na choroby:bardzo odporny