Kocia starość

 

Jeszcze niedawno nasz kochany koci towarzysz był małą puszystą kuleczką, a teraz staje się seniorem. Kiedy to zleciało? Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak przebiega proces starzenia się u kota i jak powinna zmieniać się opieka nad nim. Powinniśmy wówczas zmienić nie tylko kocią dietę, ale także kilka innych rzeczy, które pomogą utrzymywać seniora w dobrej kondycji. Kocia długowieczność tkwi bowiem nie tylko w genach, ale zależy także od opieki jaką zwierzaka otoczymy.

 

 

O kocich latach
O tym jak przeliczyć kocie lata na ludzkie znajdziecie wiele teorii. Według jednej z nich jednemu kociemu rokowi odpowiada siedem lat ludzkich, według innej jeden rok życia kota to odpowiednik czterech lat ludzkich. Jest to kwestia nieco bardziej skomplikowana, zwłaszcza w przypadku kociąt. Kociak osiągający pierwszy rok przypomina bardziej nastolatka niż małe dziecko. Kot jest wówczas rozwinięty płciowo, choć nie osiągnął jeszcze pełnej dojrzałości emocjonalnej – tą nabywa w wieku około dwóch lat. Porównać go można wówczas do dwudziestokilkuletniego człowieka. Po tym czasie już z większą pewnością można powiedzieć, że jeden rok odpowiada czterem latom. I tak oto o sześcioletniego kota przyrównać można do czterdziestolatka, a kota dwunastoletniego do sześćdziesięciolatka.
Starzenie się jest procesem stopniowym, którego początek wielu z nas może przegapić. Pewnego dnia kot przestaje wskakiwać na parapet lub na pułki, co wcześniej udawało mu się bez większego wysiłku. Staje się spokojniejszy i mniej skory do psot, choć wcześniej był wulkanem energii.

 

Dieta seniora
U starzejącego się kota zmienia się masa ciała. Jedne osobniki tracą na wadze wskutek ubytku masy mięśniowej, inne przez zmniejszenie się aktywności fizycznej tyją. Kwestia ta, zależna jest od uwarunkowań osobniczych, prowadzonego przez kota trybu życia, stanu jego zdrowia i diety. Dlatego tak ważne jest, żeby dobierać karmę do wieku i potrzeb naszego pupila. Musimy pamiętać, że u starzejącego się kota pogarsza się praca narządów wewnętrznych, dlatego należy zmniejszyć ilość podawanych mu białek, które powodują odkładanie się tkanki tłuszczowej w organizmie. Tycie u seniorów jest niebezpieczne, zwiększa bowiem obciążenia stawów, serca i całego układu krążenia. Koniecznie zwiększyć należy zawartość w pokarmie witamin (przede wszystkim E i C, a także L-Karnityny, selenu, beta-karotenu) i kwasów tłuszczowych (Omega 3 i Omega 6).

 

Futerko
Wraz z wiekiem pogarsza się także stan kociego futerka. Sierść z czasem robi się wyblakła, mniej sprężysta, pozbawiona blasku. Może być też pozlepiana i bardziej brudniejsza, co wynika z faktu, że koci senior poświęca swojemu futerku znacznie mniej uwagi niż wcześniej. Zadaniem człowieka jest wówczas pomóc mu w pielęgnacji i higienie, choćby poprzez szczotkowanie futerka.
Zmniejszenie się aktywności kota wiąże się z dłuższym czasem, jaki poświęca on na sen i wypoczynek. Można odnieść wrażenie, że nie ma nic atrakcyjniejszego dla naszego pupila niż drzemka. Powinniśmy starać się zachęcić kota do aktywności fizycznej, pobawić się z nim, zachęcić do wyjścia, choć jak we wszystkim, tak i w tym przypadku konieczny jest umiar.

 

Kontrola przede wszystkim
Nawet jeżeli nie dostrzegamy w zachowaniu naszego pupila seniora żadnej zmiany, nie zapominajmy o corocznej kontroli u weterynarza. Dzięki badaniom kontrolnym możemy wcześnie wykryć poważne schorzenia, które da się wówczas wyleczyć lub opanować do tego stopnia, że nie będą one utrudniały kotu codziennej egzystencji. Do najczęściej dotykających kocich staruszków chorób należą: cukrzyca, nadczynność tarczycy i zaparcia.
Z wizytą nie powinniśmy zwlekać, kiedy zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy. Jeżeli kot do tej pory pozwalał się głaskać czy brać na ręce, a nagle unika tego rodzaju kontaktu, powinniśmy jak najszybciej udać się z nim do lekarza. Może to być bowiem objaw problemów z kośćmi, stawami lub narządami wewnętrznymi. Zaniepokoić powinno nas także, kiedy koci senior zaczyna omijać kuwetę. Może to oznaczać że futrzak odczuwa ból podczas oddawania moczu lub wypróżniania.