Dlaczego warto kupić kota z legalnej hodowli.

 

Kiedy podjęliśmy decyzję o posiadaniu kota, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko przygotować na jego pojawienie się dom i co najważniejsze wybrać tego jedynego futrzaka, który spędzi z nami resztę swojego życia. Czym powinniśmy się kierować, poszukując kociego towarzystwa? Przede wszystkim dobrem zwierzęcia – to najważniejsza zasada.

 

Tylko sprawdzone hodowle !

Wybierając kota z hodowli koniecznie sprawdźmy czy hodowla ta zrzeszona jest w Polskiej Federacji Kynologicznej (FPL). Dlaczego to takie ważne? Polskie prawo nie przewiduje żadnych wymogów, jakie miałyby spełniać hodowle poza jednym – celem statutowym, jakim jest działalność związana z hodowlą kotów (lub psów). Brak regulacji skutkuje tym, że hodowle mogą prowadzić osoby nie mające ani doświadczenia, ani wiedzy w zakresie zdrowia, prawidłowego rozwoju zarówno fizycznego, jak i psychicznego zwierząt. W takich pseudohodowlach rozmnażanie odbywa się poza kontrolą, często niestety metodą chowu wsobnego (rozmnażają się zwierzęta ze sobą spokrewnione), co skutkuje występowaniem u potomstwa licznych chorób o podłożu genetycznym, choć jednocześnie zaznaczyć należy, że i w dobrych hodowlach trafić może się chory kot.

Dlatego za nim zdecydujecie się na kupno kociaka w jakiejkolwiek hodowli, sprawdźcie jej historię, jak długo działa i przede wszystkim czy zrzeszona jest w FPL. Czerwona lampka powinna zapalić się każdemu z nas, kiedy organizacja nie jest członkiem żadnej z liczących się federacji międzynarodowych.

 

Kto pyta nie błądzi

Wybór hodowli powinniśmy poprzedzić zebraniem informacji. Poszukajmy opinii o wybranych hodowlach. Możecie ich szukać na forach i na portalach społecznościowych. Dobrze jest także porozmawiać z osobami, które posiadają już zwierzaki z wybranej hodowli. Zwróćmy uwagę, jak wiele ras oferuje dany hodowca. W tym wypadku więcej nie znaczy lepiej. Wybierajmy hodowców specjalizujących się w jednej, dwóch rasach kotów. Omijajcie hodowle, oferujące wiele kocich ras – im więcej zwierząt, tym trudniej zapewnić wszystkim należytą opiekę. Ważną informacją jest także ta, dotycząca częstotliwości miotów w hodowli. Przyjmuje się, że kotka w ciągu dwóch lat może mieć do trzech miotów – choć  oddać należy, że jest to kwestia bardzo indywidualna.

 

Odwiedź

Dobrym rozwiązaniem jest także odwiedzenie hodowli (dobrze jest odwiedzić nawet kilka różnych) i poznanie jej od środka. Dzięki temu będziemy mogli na własnej skórze przekonać się w jakich warunkach przebywają koty. Jeżeli hodowca niechętnie się zgadza na wizytę lub kategorycznie nam jej zabrania, zdecydowanie omijajmy go szerokim łukiem. Dobry hodowca chętnie się na to zgodzi. Oglądając zwierzęta powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy kocięta nie zostały odizolowane od matki. Obserwujmy w jakim stanie stanie jest zarówno samica, jak i młode (czy nie są wychudzone, apatyczne, zaniedbane). Należy zadawać hodowcy jak najwięcej pytań – dzięki temu będziemy mogli poznać nie tylko wiedzę hodowcy, ale także jego stosunek do zwierząt.

 

Odpowiedni wiek

W pseudohodowlach często sprzedaje się maluchy, za nim zdążą nauczyć się od swojej matki jak być kotem. Przyświeca im zasada, że im mniejszy kociak, tym łatwiej znaleźć na niego klienta. Kot powinien mieć nie mniej niż 12 tygodni, kiedy trafia w nasze ręce. Przez ten czas odbywa się jego socjalizacja. Matka uczy się wówczas zachowywać czystość, porozumiewać z innymi kotami. Osłabia się także w naturalny sposób więź kocięcia z matką, dzięki czemu nie narażamy go na większy stres podczas  wprowadzenia do nowego miejsca. Pozwalając mu na socjalizacje, zmniejszamy u kociaka ryzyko wystąpienia problemów behawioralnych.

 

Decydując się na kupno kota z hodowli powinniśmy pamiętać o każdej z powyższych zasad, dzięki temu łatwiej będzie ograniczyć liczbę nieuczciwych hodowców, którzy nad dobro zwierząt przedkładają własne zyski.